تجهیزات ایمنی برق

تجهیزات ایمنی برق

تجهیزات ایمنی برق چیست؟

انرژی الکتریکی در عصر امروز کاربرد گسترده‌ای در زندگی انسانها دارد و عملاً به گونه‌ای با زندگی ما انسان‌ها عجین شده است و زندگی بدون آن امکان پذیر نمی‌باشد. امروزه علم الکترونیک به قدری پیشرفت کرده است که کارهایی را که در عصر گذشته امری محال و غیر ممکن بود، تبدیل به امری آسان و ممکن کرده است و این یک نمونه ساده و بارز از مزیت انرژی الکتریکی می‌باشد در حالی که فواید انرژی الکتریکی بیشتر از این است. انرژی الکتریکی علاوه بر مزیت‌هایی که دارد ممکن است در صورت رعایت نکردن برخی قوانین در مورد آن، خطراتی را هم به همراه داشته باشد. پس لازم است در مورد انرژی الکتریکی اطلاعات بیشتری کسب کنیم تا بتوانیم از این خطرات در امان باشیم.

خطرات عدم استفاده از تجهیزات ایمنی برق کدام اند؟

در صورت رعایت نکردن برخی نکات ایمنی و عدم استفاده از تجهیزات ایمنی برق، خطرات و آسیب‌هایی جان ما را تهدید می‌کند که این خطرات عبارتند از:

آسیب‌های مستقیم و آسیب‌های غیرمستقیم، که هر کدام از این موارد خود شامل موردهای دیگری هم می‌شوند برای مثال آسیب‌های مستقیم همچون آتشسوزی، انفجار، سوختگی و غیره.

در مورد آسیب‌های غیرمستقیم عدم استفاده از تجهیزات ایمنی برق در هنگام کار کردن با برق می‌توان به سقوط ناگهانی افراد اشاره کرد که جزو رایج‌ترین خطرات می‌باشد. معمولاً افرادی که دچار برق گرفتگی می‌شوند در بدن آنها یک سری علائم خود را نشان می‌دهند که یکی از آنها سوزن سوزن شدن جزئی در بخشی از بدن می‌باشد یا ممکن است به صورت یک ضربه شدید و سخت خود را نشان دهد که شدت و میزان این احساس و حتی زمانی که طول می‌کشد بسیار متغیر ومتفاوت است.

با توجه به مواردی که تا به اینجا ذکر شد این سؤال پیش می‌آید که چه اقداماتی برای جلوگیری از این مشکلات و کم کردن خطرات ناشی از برق گرفتگی انجام شده است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که می‌توان از تجهیزات ایمنی برق که نقش به سزایی در امنیت و سلامت جان انسان‌ها و کارکنان مجموعه دارد استفاده کرد.

برخی از انواع تجهیزات ایمنی برق کدام اند؟

در ادامه به معرفی برخی از تجهیزات ایمنی برق که نیاز است افراد در هنگام کار کردن با برق از آن‌ها استفاده کنند می‌پردازیم

استفاده کردن از کلاه ایمنی

کلاه ایمنی یکی از تجهیزات ایمنی برق است که باید حتماً مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از کلاه عایق برق برای جلوگیری از خطرات ناشی از برق بسیار مؤثر و کارآمد است و در واقع مانع برخورد ضربه به سر در هنگام سقوط از ارتفاع در موقع برق گرفتگی می‌شود و حتی وجود این کلاه از برخورد ولتاژهای متفاوت به سر فرد جلوگیری می‌کند و درواقع استفاده از این لوازم ارتباط مستقیمی با سلامت و جان انسان‌ها دارد.

دستکش‌های حفاظتی

افرادی که کار آنها با انرژی الکتریکی و یا برق می‌باشد برای حفظ سلامتی و ایمنی خود باید از دستکش‌ عایق برق استفاده کنند. دستکش‌های حفاظتی از دیگر تجهیزات ایمنی برق است که استفاده از آن در هنگام کارهای برقی توصیه می‌شود. البته قابل ذکر است که دستکش‌های حفاظتی معمولاً درجه بندی متفاوتی دارند و بسته به میزان و مقدار ولتاژ درجه عایق الکتریسیته بودن آنها بسیار متفاوت می‌باشد آن دسته از افرادی که از تیرهای فولادی و دکل‌های فلزی بالا می‌روند می‌توانند از دستکش‌های حفاظتی آجدار استفاده کنند و آن دسته از اشخاصی که از تیرهای چوبی و سیمانی بالا می‌روند استفاده از دستکش‌هایی که کف آن‌ها چرم بوده و پشتشان برزنتی است می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

کفش ایمنی عایق برق

افرادی که در صنعت برق مشغول به فعالیت و کار کردن هستند حتماً می‌بایست از کفش‌هایی استفاده کنند که زیره آن‌ها دارای عایق باشد.

از مزیت‌های کفش‌ عایق برق که زیره آن‌ها عایق است می‌توان به جلوگیری از کامل شدن مدار به وسیله پای شخص به هنگام برق گرفتگی اشاره کرد.

عینک‌های ایمنی

چشم یک ارگان وعضو اساسی در بدن یک انسان به حساب می‌آید که حفاظت از آن امر بسیار مهمی است برخی از مشاغل یکسری خطرات را هم به همراه دارند که معمولاً متوجه چشم انسان می‌شود پس استفاده از عینک‌های ایمنی در این محیط‌های کاری امری واجب و ضروری می‌باشد.

نکته دیگری که وجود دارد این است که این عینک‌های ایمنی در شکل‌ها و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام در محیط کاری مناسب خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 لباس عایق برق

هر حرفه‌ای یک سری قوانین و مقرراتی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها انتخاب یک لباس کار مناسب است و شخص کارفرما وظیفه دارد این لباس را برای کارکنان مجموعه خود تهیه کند که ایمنی آنها و سلامتشان را تضمین کند در هر حرفه‌ای خطراتی وجود دارد که منشاء آن می‌تواند مکانیکی فیزیکی شیمیایی و غیره باشد.

انتخاب لباس کار مناسب برای کسانی که در محیط‌هایی کار می‌کنند که خطر برق گرفتگی به شدت زیاد است می‌تواند از این خطرات و حوادث ناگواری که ممکن است پیش آید جلوگیری به عمل آورد. یکی دیگر از نکاتی که در مورد لباس عایق کار وجود دارد در مورد تازگی و پاکیزگی لباس و راحتی آن است چرا که در غیر این صورت ممکن است خطراتی پیش آید و خدای ناکرده برای سلامت کارکنان یک تهدید جدی تلقی شود و شخص کارفرما باید بهترین لباس و راحت ترین لباس را برای کارگران مجموعه خود تهیه کند.

یکی دیگر از نکات مهم در مورد لباس کار افرادی که با برق کار می کنند این است که لباس کار باید عایق برق بوده و از برق گرفتگی جلوگیری کند.

کمربندهای ایمنی سیم بانی

کمربندهای ایمنی سیم بانی و کفپوش عایق برق از تجهیزات ایمنی برق محسوب می‌شوند و معمولاً توسط افرادی که به واسطه کارشان با تیر برق و دکل‌های برق در ارتباط هستند استفاده می‌شود. متاسفانه این افراد در هر لحظه‌ای با خطر و حادثه ناگوار سقوط روبرو هستند از این رو برای جلوگیری از این حادثه می‌توانند از کمربندهای ایمنی و کمربندهای نجات به عنوان یکی از تجهیزات ایمنی برق مناسب استفاده کنند.

انتخاب کمربند نجات از دیگر تجهیزات ایمنی برق

کمربند ایمنی یکی دیگر از تجهیزات ایمنی برق است که باید جتماً توسط کسانی که قرار است در ارتفاع بالا با برق کار کنند مانند دکل‌ها و یا تیرهای چراغ برق و … استفاده شود. نکته مهمی که در مورد کمربندهای نجات وجود دارد این است که مقاومت سگک‌ها و پرچ‌های روی این کمربندها باید بسیار بالا باشد تا مشکلی به وجود نیاید. جنس کمربندها باید از مواد مخصوصی مثل برزنت یا چرم محکم باشد.

همچنین خوب است که جنس این طناب‌ها می‌بایست از الیاف ابریشم مصنوعی یا کنف‌های بسیار باکیفیت باشد و دیگر این که استقامت این طناب‌ها امر مهمی است چرا که با جان کارگران در ارتباط مستقیم می‌باشد.

طبق یک قاعده کلی نیروی کششی که برای پاره شدن طناب لازم است باید از ۱۱۵۰ کیلوگرم بیشتر باشد، چرا که در غیر اینصورت با کمترین نیروی وارده از هم گسسته می‌شود و از بین می‌رود. بنابراین توجه به این نکات در انتخاب یک طناب ایمنی و استفاده از آن به عنوان یکی از تجهیزات ایمنی برق در زمان کار در ارتفاع لازم و ضروری است.

 

www.alimrd.ir

imanbash.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *