آموزش PLC به زبان ساده + PDF

آموزش PLC به زبان ساده + PDF

PLC چیست؟

قبل از این که به  آموزش PLC بپردازیم  بهتر از از در چند سطر به عبارت PLC بپردازیم و سپس آموزش PLC  را دنبال کنیم.

PLC مخفف عبارت Programmable Logic Controller می باشد، که به معنای کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است. در واقع مجموعه ای از سخت افزار و نرم افزار است که عمل کنترل را ساده و انعطاف پذیرمی نماید که به دلیل ویژگی‌های خاصش بیشتر برای کنترل فرایندهای مکانیکی یا صنعتی مانند خطوط تولید کارخانه ها و همچنین طراحی BMS می توان از PLC استفاده نمود.

PLC توسط شخصی به نام ریچارد مورلی که به آن پدر PLC هم می گویند ساخته شد.

در صنعت، رله های قابل برنامه ریزی مختلف با اسامی گوناگون وجود دارد که از مقایسۀ آن ها می توان دریافت نحوۀ اتصال و سیم کشی انواع رله ها تقریباً با یک دیگر یکسان اند و تنها از نظر شکل نرم افزار و نحوۀ برنامه ریزی تفاوت هایی دارند.

امروزه رله های قابل برنامه ریزی، فصل مشترک فعالیت بسیاری از برق کاران و حتی مشاغل مرتبط با رشتۀ برق شده است و در طراحی و سیم کشی برق، مثل نورپردازی ها و روشنایی خودکار ساختمان ها می توان آن را به کار گرفت. هم چنین از این رله می توان در سیستم های حفاظتی و ساختمان های هوشمند به عنوان یک کنترل کننده در کنار سایر قطعات هوشمند استفاده کرد و این سیستم ها را توسعه داد.

رله های قابل برنامه ریزی می تواند با دریافت پیامک، سیستمی را فعال کند یا دارای اپلیکیشنی باشد که با استفاده از تلفن همراه هوشمند، فرمانی را برای راه اندازی و خاموش کردن سیستمی به کار گیرد.

 

کاربرد PLC در کجاست؟

رلۀ قابل برنامه ریزی یا PLC ها در بعضی از تابلوهای برق مثل کنترل موتورخانۀ ساختمان ها، دستگاه های دارای دو یا چند موتورالکتریکی، کارگاه های کوچک صنعتی و نظایر آن نیز مشاهده می شود. حتی می توان با استفاده از رلۀ قابل برنامه ریزی، عوامل فیزیکی مثل فشار، دما و نظایر آن را کنترل نمود؛ این نوع کنترل در تأسیسات الکتریکی کاربرد فراوان دارد.

آموزش PLC – هدف ساخت پی ال سی ( PLC ) چیست؟

در گذشته وظیفۀ PLC بر عهده مدارات فرمان رله ای بود که استفاده از آن ها در محیط های صنعتی جدید منسوخ شده است. در سیستم های رله ای با افزایش تعداد رله، حجم و پیچیدگی مدار فرمان بسیار زیاد شده و موجب افزایش قیمت آن می گردد. اگر در سیستم های رله ای نیاز به تغییر منطق کنترل باشد و یا در این سیستم مشکلی به وجود آید، کاری زمان بر و مشکل خواهد بود. هدف ساخت PLC جایگزینی با مدارات رله ای و پیچیده بود اما با پیشرفت تکنولوژی قابلیت های چشمگیری به  PLC اضافه شدند که می توان به انواع شبکه ها، سیگنال های آنالوگ، محاسبات پیچیده و ورودی های سرعت بالا اشاره نمود.

ساختمان PLC چگونه است؟

به طور کلی رله های منطقی قابل برنامه ریزی از دو جزء اصلی تشکیل می شوند:

۱- اجزای ظاهری

۲- اجزای داخلی

الف- اجزای ظاهری:

رله های قابل برنامه ریزی از نظر ظاهری دارای اجزای زیر هستند:

۱- ورودی ها:

ورودی ها را با حرف I و یک شماره، مانند I1 و I2 و I3 و … در محل ترمینال های ورودی رله نشان می دهند. تعداد ورودی ها معمولاً ۶ تا ۱۲ عدد و یا بیشتر است. شستی ها، میکروسوییچ ها و عواملی که وظیفۀ وصل و قطع مدار را عهده دار باشند به این قسمت متصل می شوند.

۲- خروجی ها:

خروجی ها را با حرف Q و یک شماره، مانند Q1 و Q2 و Q3 و … در محل ترمینال های خروجی نشان می دهند. بوبین کنتاکتورها به این محل متصل می شوند. تعداد خروجی ها معمولاً ۴ تا ۶ عدد و یا بیشتر است. خروجی های رله های قابل برنامه ریزی در دو نوع رله ای و ترانزیستوری ساخته می شود این موضوع نوع سیم کشی آنها در خروجی را تحت تأثیر قرار می دهد.

۳- محل تغذیه:

مقدار ولتاژ مورد نیاز رله ۱۲ ولت، ۲۴ ولت مستقیم (DC) و یا ۲۳۰ ولت متناوب (AC) است. معمولاً محل تغذیه با حروف  N و L مشخص شده؛ تغذیه اولین ترمینال های سمت چپ هر رله را تشکیل  می دهد

۴- نمایشگر :LCD

وسیله ای برای مشاهده برنامه ریزی دستی یا نمایش پیام است.

۵- کلیدهای معمولی و جهت دار:

برای برنامه ریزی دستی از کلیدهای جهت دار استفاده می شود.

۶- محل اتصال کابل

یک سر کابل ارتباطی RS232 یا USB را به رله و سمت دیگر را به کامپیوتر اتصال داد. در نمونه های جدید از کابل شبکهLAN RG45  برای ارتباط با رله استفاده می شود.

۷- حافظه جانبی

با برداشتن درپوش آن می توان مموری کارت را به دستگاه اضاف کرد و حتی برنامه را از طریق مموری کارت به دستگاه وارد کرد.

ب- اجزای داخلی:

اجزای داخلی این رله ها از یک برد الکترونیکی به همراه یک سری قطعات الکترونیکی تشکیل شده است و بر پایۀ اصول و توابع منطقی کار می کند. این قسمت خود از سه جزء تشکیل شده است:

۱- پردازشگر:

انجام کارهای محاسباتی و مقایسه و نتیجه گیری فعالیت های منطقی به عهدۀ این بخش است.

۲- حافظه:

وظیفۀ این قسمت نگهداری و ذخیرۀ اطلاعات است.

۳- منبع تغذیه:

تأمین ولتاژ مورد نیاز رله ها به عهدۀ این قسمت است.

اصطلاحاً به مجموعه سه جزء فوق، واحد پردازش مرکزی CPU یا مغز سیستم می گویند.

آموزش PLC – مزایای PLC نسبت به مدارات رله ای

  • استفاده از PLC موجب کاهش حجم و پیچیدگی تابلو می شود، لذا منطق کنترل فرمان با نرم افزار پیاده سازی می شود و باعث کابل کشی کمتر و کاهش عناصر می شود.
  • PLC چون از قطعات الکترونیکی ساخته شده است، استهلاک مکانیکی ندارد بنابراین دارای عمر بیشتری خواهد بود.
  • با استفاده از PLC می توان تایمر ها، شمارنده ها و رله های کمکی را از مدار حذف نموده و داخل PLC برنامه نویسی نمود. بنابراین PLC دارای مصرف کمتری می باشد.
  • استفاده از PLC در فراید های صنعتی موجب صرفه جویی در هزینه تمام شده می شود.
  • تغییر در منطق کنترل وعیب یابی بسیار سریع و آسان است.
  • طراحی و اجرای مدار های کنترل با استفاده از PLC بسیار ساده تر از مدارات رله ای می باشد.
  • سرعت عمکرد بالا.
  • قابلیت اتصال به انواع درایو های صنعتی و برد های کنترلی .
  • دقت بالا.

آموزش PLC – کاربردهای PLC در صنعت

PLC ها در خیلی از وسایل و لوازم دنیای اطراف ما استفاده می شوند. اگر می گوئیم اکنون دورۀ صنعت است، بهتر است بگوئیم دورۀ PLC است. اگر شغل شما مرتبط به ماشین سازی، بسته بندی، مواد شناسی، مونتاژ خودکار یا یکی دیگر از صنایع بی شمار است، شما یکی از کاربران PLC هستید و حتما دنبال آموزش PLC  باشید وگرنه وقت و پول خود را هدر می دهید. تقریباً تمامی لوازمی که نیاز به نوعی کنترل الکتریکی دارند، نیازمند PLC هستند به همین خاط نیاز است تا آموزش PLC را جدی بگیریم.

۱- صنایع اتومبیل سازی:

تست قطعات و تجهیزات، سیستم های رنگ پاش، شکل دادن بدنه به وسیلۀ پرس های اتوماتیک، سوراخ کاری، اتصال قطعات.

۲- صنایع پلاستیک سازی:

ماشین های ذوب و قالب گیری تزریقی، دمش هوا، سیستم های تولید و آنالیز پلاستیک.

۳- صنایع سنگین:

کوره های صنعتی، سیستم های کنترل دمای اتوماتیک، وسایل و تجهیزات مورد استفاده در ذوب فلزات.

۴- صنایع شیمیایی:

سیستم های مخلوط کننده، دستگاه های ترکیب کنندۀ مواد با نسبت های مختلف.

۵- صنایع غذایی:

سیستم های عصاره گیری و بسته بندی.

۶- صنایع ماشینی:

صنایع بسته بندی، صنایع چوب، سیستم های سوراخ کاری، سیستم های اعلام خطر و هشدار دهنده، سیستم های استفاده شده درجوش فلزات.

۷- صنایع حمل و نقل:

جرثقیل ها، سیستم های نوار نقاله، تجهیزات حمل و نقل.

۸- صنایع تبدیل انرژی:

ایستگاه های تقویت فشار گاز، ایستگاه های تولید نیرو، کنترل پمپ های آب، سیستم های تصفیه آب و هوای صنعتی، سیستم های تصفیه و باز یافت تصفیه و باز یافت گاز.

۹- خدمات ساختمانی:

تکنولوژی بالابری، کنترل هوا و تهویۀ مطبوع ،سیستم های روشنایی خودکار.

معرفی انواع PLC ها:

در صنعت PLC بیش از یکصد کارخانه با تنوع بسیار در طراحی و ساخت انواع مختلف PLC فعالیت می‌کنند. PLC ها را می‌توان از نظر اندازه، حافظه، تعداد ورودی / خروجی، وسعت عملیات (محلی یا وسیع) و … دسته‌بندی نمود. باید توجه داشت که برای ارزیابی قابلیت یک PLC باید. ویژگی‌های دیگری مانند پردازنده، زمان اجرای یک سیکل، سادگی زبان برنامه‌نویسی، قابلیت توسعه و … را در نظر گرفت.

شرکت های مطرح سازنده ی PLC

الف- زیمنس :Siemens

۱- S5

۲- S7 – ۲۰۰

۳- S7 – ۱۲۰۰

۴- S7 – ۳۰۰

۵- S7 – ۴۰۰

ب- تله مکانیک :Tele Mecanique

۱- PERIMUM (TSX CSY)

۲- TWIDO

۳- M340

ج- امرون  :Omron

۱- CPM

۲- CP1

۳- CJ1

د- ال جی  :LG

۱- XGT

۲- GOLFA – GM

۳- MASTER – K

و چند شرکت دیگر نیز عبارتند از:

Mitsubishi, Alen bradly, Moeller, ABB DELTA, FATEC, Boush, General Electric

رله های قابل برنامه ریزی دارای تنوع شکل ظاهری و نرم افزار داخلی هستند. در جدول زیر چندین نمونه متفاوت از این رله ها آورده شده است. این رله ها بر اساس نوع نرم افزار و شرکت سازنده در ده گروه مختلف تقسیم بندی می شوند:

PLC ها از لحاظ سخت افزاری به دو نوع در دسترس می باشند:

۱- یک تکه (Compact):

این نوع PLC ها دارای تعدادی ورودی و خروجی همراه با CPU به صورت متصل (On board) می باشند و در صورت نیاز به ورودی و خروجی های بیشتر از کارت های مرتبط استفاده می شود.

۲- قابل توسعه (Modular):

در این نوع PLC ها، CPU به تنهایی می باشد و بر اساس نیاز می توان کارت های ورودی و خروجی به آن اضافه نمود.

در این مقاله به علت متنوع بودن نوع PLC ها فقط در مورد PLC های زیمنس توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

معرفی کنترل کننده های زیمنس:

۱- PLC های سری  :Simatic S5

در سال های اولیۀ تولید  PLCشرکت های مختلف از جمله زیمنس تنها مدل S5 شرکت زیمنس بود که در شرایط رطوبت، گردوخاک و محیط های صنعتی عملکرد خوبی داشت و جواب گوی کاربران بود. به همین دلیل این شرکت در اتوماسیون صنایع مادر جایگاه ویژه دارد.

این خانواده از محصولان اولیۀ زیمنس بوند که در این نوع CPU امروزه دیگر تولید و پشتیبانی نمی شود.

۲-  PLCهای سری  : S7 Simatic – ۲۰۰

این نوع PLC ها به صورت Compact بوده و آن را میکرو پی ال سی معرفی می کنند. این مدل PLC دارای قیمت مناسب، سرعت پردازش بالا، سازگار بودن با انواع شبکه های صنعتی و ساختاری مناسب می باشد و برای کاربرد های کوچک مناسب است.

این PLC از سال ۲۰۱۶ به مرور زمان از رده تولید خارج شده است و از نوع کاربرد اتوماسیون صنعتی زیمنس می باشد که در رده های مختلف کاری قرار دارد، از جمله S7–۲۱۶، S7–۲۱۴ و S7–۲۱۲.

S7 Simatic – ۲۰۰ توانایی ارتباط با PLC های دیگر و ماشین آلات را از طریق شبکه دارد هم چنین برنامه نویسی با زبان های STL ،FBD ،LAD  و زبان های استاندارد IEC1131 از خصوصیات این نوع PLC می باشد. ارتباط این PLC با کامپیوتر از طریق کابل PPI که دارای ارتباط نقطه به نقطه با نرخ سرعت ۵/۱۸۷ کیلو بیت در ثانیه می باشد.

S7 Simatic – ۲۰۰ همانند لوگو زیمنس از طریق ماژول به شبکۀ اترنت متصل می گردد.

۳-  PLCهای سری  : S7 Simatic – ۱۲۰۰

این نوع PLC ها جدید ترین محصول از خانوادۀ اتوماسیون صنعتی زیمنس و جایگزین S7–۲۰۰ است که تقریباً از سال ۲۰۰۹ روانه بازار شده است. در این سری PLC از CPU های قدرتمند تر نسبت به S7–۲۰۰ استفاده شده است و قابلیت های جالبی برای برنامه نویسی و قابلیت ارتباط بین انسان و ماشین (HMI) در آن پیش بینی شده است که ارتباط با HMI در این مدل از طریق پورت LAN است.

S7 Simatic – ۱۲۰۰ زیمنس قابلیت اضافه شدن ۸ ماژول را داراست. نرم افزار برنامه نویسی آن TIAPORTAL است که کار را برای کاربران و مصرف کنندگان ساده کرده است. این سری به ۴ دسته ۲۱۲ و ۲۱۴ و ۲۱۵ و ۲۱۷ تقسیم شده است.

۴-  PLCهای سری  : S7 Simatic – ۳۰۰

پر کاربردترین محصول شرکت زیمنس S7 – ۳۰۰ است که به دلیل داشتن ماژول های متعدد در کاربرد های مختلف استفاده می شود که در صنعت امروز (خودروسازی – هسته ای و دیگر مصارف) مورد استفاده قرار می گیرد. نرم افزار برنامه نویسی این PLC نمایندگی زیمنس Simatic Manager است.

از دیگر قابلیت های این PLC می توان به شبیه سازی اشاره کرد که وجود خطا را در آن به حداقل می رساند. مزایای استفاده از S7 – ۳۰۰ قابلیت پردازش CPU بالا، اتصال به شبکۀ پروفی باس و پروفی نت، توانایی شبکه شدن با دیگر CPU ها و اتصال تا ۳۲ ماژول و از همه مهم تر تنوع ماژول هاست.

۵-  PLCهای سری  : S7 Simatic – ۴۰۰

 

این نوع PLC ها نسل پیشرفته و در عین حال قدرتمند شرکت زیمنس است که از ویژگی های مهم و اصلی آن به سیکل زمانی کوتاه و سرعت بسیار بالا، قابلیت پردازش پیشرفتۀ صنعت، عملکرد ایمن و مطمئن در محیط های با شرایط خاص می توان اشاره کرد.

ورودی و خروجی ماژول های S7 – ۴۰۰ زیمنس در حالت تئوری به صورت نامحدود است و قابلیت اتصال به شبکه های صنعتی را به راحتی داراست. مهم ترین قابلیت آن Multicomputiry است که بر طبق این قابلیت امکان تقسیم یک برنامۀ سنگین و پیچیده روی چند CPU وجود دارد.

S7 – ۴۰۰ به سه دستۀ استاندارد پایه، سری H و سری FH یا همان File Safe تقسیم می شود.

۶- مینی پی ال سی لوگو   :Mini PLC Logo!

کنترل کننده ای ساده و ارزان قیمت است که برای کارهای کنترلی کوچک مانند ساختمان ها یا ماشین های کوچک کاربرد دارد. این کنترل کنندۀ منطقی قابل برنامه ریزی به صورت Compact بوده و برنامه نویسی آن توسط کلیدهای روی آن انجام می شود.

در بعضی از دستگاه های صنعتی، تعداد ورودی و خروجی مورد نیاز محدود است؛ به گونه ای که به کمک مدارهای ساده می توان کار کنترل را انجام داد. شرکت زیمنس در این مواقع به منظور کاهش هزینه ها، یک سری رلۀ هوشمند در سال ۱۹۶۶ به نام لوگو (LOGO!) وارد بازار کار نمود که به دلیل مدیریت ساده و کاربردی بودن آن، پیشرفت چشم گیری در مهندسی برق و اتوماسیون صنعتی به وجود آورد.

لوگو کوچکترین PLC زیمنس از خانوادۀ اتوماسیون صنعتی زیمنس می باشد که در صنایع کوچک و ساختمان کاربرد زیادی دارد. در این مینی پی ال سی به تعداد ۲۴ ورودی و ۱۶ خروجی می توان استفاده کرد که در سری ۸ قابلیت اترنت به آن اضافه شده است که با توجه به تکنولوژی این محصول زیمنس قابلیت شبکه شدن با ۹ لوگو دیگر را دارد. از دیگر قابلیت ها می توان به صفحه نمایش ۳ رنگ اشاره کرد که با توجه به عملکرد های متفاوت تغییر رنگ می دهد.

لوگو راه حل هایی جهت کنترل منطقی تأسیسات خانگی مثل سیستم روشنایی راه پله، سیستم روشنایی خارجی و داخلی و هم چنین برای تأسیسات صنعتی مثل سیستم تهویۀ هوا، کنترل ماشین هایی مثل موتورها، تسمه نقاله ها و… ارائه می دهد.

کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر جایگزین های خوبی برای مدارات رلۀ کنتاکتوری می باشند. PLC ها بر اساس ورودی هایی که توسط ترمینال ها دریافت می کنند اطلاعات را پردازش کرده و آن را برای اجرا به خروجی ارسال می کنند. PLC های بزرگ برای کارهایی که نیاز به پردازش قوی و به ورودی خروجی بیشتری نیاز دارند استفاده می شود و برای کار های کوچک به دلیل قیمت بالا صرفۀ اقتصادی ندارد؛ به همین دلیل شرکت های سازندۀ PLC؛ برای رفع این مشکل رله های هوشمند را با ورودی خروجی کمتر با همان روال کاری تولید و به بازار عرضه کرده اند که برای کارهای کوچک و کاربردی استفاده بیشتری دارد.

مزایای رله های هوشمند LOGO

از جمله مزیت های لوگو کاهش هزینه های جانبی، نیاز به فضای کم تر در تابلو کنترل و لوازم جانبی کم تر، سیم کشی آسان، برنامه نویسی ساده، تست برنامه قبل از Load کردن روی دستگاه، پیکربندی ساده و عیب یابی سریع، کاهش فضا برای لوازم جانبی، دارا بودن صفحه نمایش بدون نیاز به وسائل جانبی و سازگاری با شبکه های کنترلی، نصب و راه اندازی ساده می باشد که باعث شده در دستگاه های کوچک کاربرد فراوانی داشته باشد.

آموزش برنامه‌نویسی PLC:

برنامه نویسی قابلیتی برای فرمان پذیری رله است. این فرمان توسط رایانه یا کلیدها اعمال می شود. زبان برنامه راهی برای ارتباط با سخت افزار رله توسط کلیدهای جهت دار یا برنامه نوشته شده در محیط برنامه نویسی روی رایانه است. برنامه نویسی رله ها به دو صورت نردبانی یا لدر (Ladder) و بلوکی (FBD) انجام می شود.

۱- برنامه نویسی به روش نردبانی:

در روش نردبانی برنامه به صورت نماد اتصال و سیستم پیچ های مدار فرمان رله‌ای نشان داده می‌شود؛ لذا ساختار برنامه شبیه مدارهای فرمان رله‌ای می‌باشد، اما نباید با آن ها اشتباه شود. در این روش برنامه ریزی از علامت کنتاکت (تیغه – (Contact و هم چنین علامت بوبین (Coil) استفاده می شود.

در برنامه نویسی با  روش نردبانی به اصول زیر باید توجه کرد:

الف- در روش نردبانی ورودی را با کنتاکت نشان می دهند. کنتاکت (تیغۀ) باز I1 با علامت  و کنتاکت بستۀ I2 با علامت  نشان داده می شود.

ب- خروجی را با بوبین نشان می دهند و علامت به صورت است  و ضمناً کنتاکت مربوط به هر بوبین اگر از نوع باز باشد با علامت   مشخص می شود.

پ- تیغه ها اگر از نوع ورودی باشند با حرف I و اگر از نوع خروجی (بوبین) باشند با حرف Q مشخص می شوند. کنتاکت مربوط به بوبین (خروجی) نیز مانند مدارات کنتاکتوری هم نام و هم شمارۀ بوبین خواهد بود مثل Q1.

ت- آخرین ستون سمت راست در روش نردبانی فقط می تواند محل قرارگرفتن بوبین باشد؛ سایر ورودی ها و کنتاکت های بوبین می تواند در هر محلی در روش نردبانی رسم شود.

آموزش PLC – نمونه ای از برنامه نویسی به شیوه نردبانی

ث- در مدارهای فرمان نحوۀ ترسیم نقشه عمودی بوده از بالا شروع و در پایین ترین نقطه به بوبین کنتاکتور ختم می شود اما در روش نردبانی ترسیم مدار به صورت افقی بوده روی پله های یک نردبان از چپ به راست انجام شده و به ستون سمت راست ختم می شود.

۲- برنامه نویسی به روش بلوکی:

در این روش که شبیه گیت های منطقی می باشد از یک سری بلوک جهت برنامه نویسی استفاده می شود که در داخل بلوک نوع عمل منطقی مشخص می شود.

در برنامه نویسی با این روش به اصول زیر باید توجه کرد:

الف- در این روش ترسیم مدار از سمت ورودی به سمت خروجی است (معمولاً از سمت چپ شروع و به سمت راست ختم می شود).

ب- در روش بلوکی ورودی با علامت و خروجی با علامت  نشان داده می شود. ورودی با حرف I و خروجی با حرف Q مشخص می شوند و در بالای بلوک این حروف و شمارۀ آن ها درج می شود.

پ- یک خروجی بوبین می تواند به ورودی چندین بلوک وصل شود. به این ترتیب کنتاکت آن خروجی ساخته می شود.

ت- در این روش برای اتصالات و برنامه ریزی می توان از عملگرهای منطقی استفاده کرد، برای مثال در این روش اتصال سری را AND و اتصال موازی را OR می نامند.

ث- برای ساخت علامت کنتاکت بسته از عملگر منطقی NOT مطابق شکل  می توان استفاده کرد.

ج- در مواردی که خروجی عملگر NOT به ورودی هر عملگری وصل شود می توان به جای عملگر NOT از یک حباب استفاده نمود.

همان طور که در معرفی زبان نردبانی و بلوکی گفته شد مشابهت با شکل مدارهای الکتریکی نباید باعث ایجاد تصورات نادرست در مورد برنامه شود. باید توجه داشت رسم علامت کنتاکت در برنامه ها به معنای وجود کنتاکت در داخل رلۀ PLR نیست؛ همین طور رسم خطوطی برای اتصال عملگرها و یا ورودی و خروجی ها  به معنای مسیری برای عبور جریان نیست.

دو روش برنامه نویسی نردبانی و بلوکی نمادهای گرافیگی هستند که فقط کار را ساده سازی می کنند اما اتصالات آن ها وجود خارجی ندارد؛ برای مثال برنامه ای مشابه شکل زیر در اصل برنامۀ I1 – Q1 است و بدین معنا است که هر ارزش منطقی که I1 داشته باشد Q1 هم همان ارزش منطقی را دارد.

آموزش PLC – مقایسه برنامه نویسی به روش بلوکی و نردبانی

آموزش PLC – طراحی مدار فرمان ستاره – مثلث در PLC:

——————————-
kalengi.ir
alimrd.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *